poniedziałek, 28 października 2019

Kijem w mrowisko

Tytuł postu mówi chyba wszystko.
Wszystko zaczęło się od mojego komentarza na jednym z profili na FB. Dotyczył nazw ulic na publikowanym zdjęciu. Zostałem sprostowany :) i postanowiłem napisać wyjaśnienie.
Pewnie posypią się na mnie gromy ze strony znawców historii Zambrowa, ale będzie to tylko z korzyścią dla historii naszego miasta. Na szczęście historykiem nie jestem, więc moje sugestie można krytykować do woli.
Jak wyjaśnić moje stanowisko? Najprościej jak można. Metodą obrazkową. Do przedstawienia mojej teorii wystarczą trzy zdjęcia i jeden zrzut mapy. Zdjęcia wykorzystane ze wspomnianego profilu. Zacznijmy od tego, na którym możemy umiejscowić bardzo dokładnie pompę, która była jedną z głównych, zaopatrujących miasto w wodę (zdjęcie nr1). Widać wyraźnie że usytuowana jest w linii ulicy Ostrowskiej. Między Ostrowską a pompą pomnika nie widać. Znajduje się zapewne za fotografem a co bardziej prawdopodobne, fotograf stoi na postumencie lub ogrodzeniu pomnika.
Na zrzucie z rosyjskiej mapy z roku 1936 (zdjecie nr2) pomnik naniesiony jest w narożniku od strony ul. Białostockiej (inne mapy lokują pomnik zawsze blisko pierzei płn-wsch). Oznaczyłem go jako "O", pompę jako "P". Numerem 1 oznaczono stanowisko obserwatora od strony narożnika Wilsona/Ciecierska (Podedwornego) a numerem 2 stanowisko obserwatora od strony narożnika Kościuszki/Wodna.
Spójrzmy teraz na sporne zdjęcie (zdjęcie nr3). Gdyby zdjęcie przedstawiało narożnik Wilsona/Ciecierska, to pompa powinna znajdować się po lewej stronie pomnika. Skoro
znajduje się po stronie prawej, to nie ma innej możliwości tylko ta, że zdjęcie przedstawia narożnik Kościuszki/Wodna a po środku jest ulica Jadkowa (Mickiewicza). Uważam, że potwierdzeniem mojej niefachowej teorii jest zdjęcie nr 4. Na nim widać szerokość ulicy Wilsona. Dodam, że światło ulicy Wilsona wynosiło 12 metrów a Bożniczej 6 metrów. Na spornym zdjęciu, nawet przy złej jakości widać, że ulica w narożniku jest wąska, bardziej pasująca na Kościuszki. Budynki mogą być inne, bo w tym czasie często miały miejsce pożary.

Każdy może sam wyciągnąć wnioski, oglądając zdjęcia w dobrej rozdzielczości. Wszystkie zdjęcia dostępne są na Fotopolska, archiwach NAC czy FBC.





5 komentarzy:

Poszukiwacz pisze...

zdjęcie nr 4 to jest Łuków, woj Lubelskie.

Wojtek pisze...

Czy to pewna wiadomość?

Anonimowy pisze...

https://etnomuzeum.eu/zbiory/fotografia-dzieci-na-rynku-w-lukowie
Na 100% pewna wiadomość, sprawdz tę stronke.

Anonimowy pisze...

Na 100% zdjęcie nr4 to nie Zambrów.
https://etnomuzeum.eu/zbiory/fotografia-dzieci-na-rynku-w-lukowie

Anonimowy pisze...

Zdjęcie nr 3 było robione od strony ul.Jatkowej(obecnie,Mickiewicza).
Na zdjeciu w głebi po prawej to ul.Wilsona-Ciecierska. Po środku ul.Bóżniczna. Pożar objął część miasta pomiędzy Łomżyńską i Wilsona. Tam też stała synagoga.